Obec Studenec

Firmy a instituce v obci

Agrochema, družstvo Studenec

Agrochema družstvo Studenec se sídlem ve Studenci (dříve JZD Pojihlaví Studenec), má svůj původ v 10 obcích, kde vznikla jednotná zemědělská družstva. Jednalo se o obce Koněšín (1949), Kozlany, Hartvíkovice, Vícenice (1950), Třesov (1953), Sedlec, Studenec (1956), Zňátky (1957) a Popůvky (1958). V obci Okarec působil Státní statek od roku 1948. Tato zemědělská družstva se dále slučovala. Dnešní podnik vznikl postupným sloučením čtyř zemědělských družstev. Ke Studenci se připojil Koněšín (1974), Hartvíkovice (1977), Vícenice (1977) a delimitací byla přičleněna farma Okarec Státního statku Jaroměřice nad Rokytnou.

Po transformaci družstva ZD Pojihlaví ve Studenci a změně názvu na AGROCHEMA družstvo Studenec v letech 1990 - 91, došlo k úbytku zemědělské půdy cca o 700 ha, počet členů se snížil z 825 na 406, počet pracovníků z 530 na 234 (podle stavu k 30.9.1998). Nová provozní budova družstva byla postavena v roce 1979, v roce 1990 byla nadstavěna a přistavěna. Provozní budovu postavila stavební skupina družstva.

V roce 2002 došlo ke sloučení Agrochemy, družstva a ZD Dalešice ( k.ú. Stropešín, Dalešice, Valeč, Třebenice ). V současné době je předsedou družstva je Ing. František Komárek. Družstvo hospodaří na 4.438 ha zemědělské půdy, z toho je 4.149 ha orné. Počet průběžný počet pracovníků cca 140.

Hlavní činnosti družstva - živočišná výroba, rostlinná výroba zaměřená převážně na olejniny, obiloviny, mák a krmné plodiny, výroba rodonticidních přípravků na ochranu plodin proti škůdcům, prodej zemědělské techniky. Více informací naleznete na www.agrochema.cz

Lesní společnost a.s. Náměšť n/Osl.

Dřevozpracující a dopravně manipulační středisko je situováno v severozápadní části železničního nádraží Studenec. Dřevo je zde zpracováváno od padesátých let 20. století. Dříve středisko provozovaly Jihomoravské státní lesy Brno, v roce 1992 se stala provozovatelem Lesní společnost a.s. Náměšť nad Oslavou. Větší rekonstrukce manipulačních ploch a technického zázemí byla provedena v roce 1974, v roce 1996 byla vybudována nová pilnice pro pořez a zpracování dřevní hmoty. Nová provozní budova byla postavena v roce 1974, v roce 1997 byla na budově provedena půdní vestavba. Vlastník a provozovatel - Lesní společnost a.s. Náměšť nad Oslavou. Dřevozpracující a dopravně manipulační středisko slouží svému účelu.

Ústav biologie obratlovců Akademie věd České republiky

Detletecký pohled na pracoviště Ústavu biologie obratlovců AV ČRašované pracoviště Ústavu biologie obratlovců AV ČR, v.v.i. (www.ivb.cz) ve Studenci najdete poblíž vlakového nádraží na břehu rybníka Hlad

Provádí se zde převážně základní vědecký výzkum na vysoké odborné úrovni, který se zaměřuje na oblast ekologické a evoluční biologie obratlovců (tj. od ryb až po savce). Pracoviště je vybaveno zejména molekulárně-genetickými a fyziologickými laboratořemi a unikátním chovným zařízením.

Současné projekty se týkají například vzniku druhů (na modelu hybridní zóny myši domácí, která prochází Českou republikou), rozmanitosti imunitních genů u hospodářských i volně žijících druhů, vlivu globálních změn klimatu na termální biologii, či využití genetiky pro ochranu ohrožených druhů. Na tomto pracovišti je možné vypracovat i bakalářské, diplomové a doktorandské práce v oboru biologie.

Více se můžete dozvědět na webových stránkách www.ivb.cz.

Na ústavu v současné době probíhá i popularizační projekt Věda všemi smysly, více o možnostech využití toho projektu na www.zivaveda.ivb.cz. Pracoviště také úzce spolupracuje s nejvýznamnějšími přírodovědeckými fakultami v ČR v rámci projektu PROVAZ (http://provaz.ivb.cz).

mobilní aplikace

Volně ke stažení: